Burçin Pamukçu: Yaşam ve Bilgi: Felsefe Yaşamın Neresindedir?

Kendini Bil

Sanayileşme ve şehirleşme ile birlikte ortaya çıkan yeni hayat tarzı ve dinlerin modern çağın ihtiyaçlarına cevap verememesi gibi nedenlerden dolayı modern çağın insanında oluşan maneviyat boşluğu, Batılı toplumların hakikati doğu felsefelerinde aramasına neden olmuştur. 20. yy'dan itibaren özde doğu kökenli olan birçok akım batı'da yeniden doğmuş ve birçok kimse tarafından çağımızın sorunlarının çözümü olarak kabul görmüştür. 60'lı yıllarda özellikle Amerikan toplumunda çok sayıda taraftar toplayan bu oluşumlar, 70'li yıllarla birlikte tüm dünyaya ve ülkemize yayılmıştır. Yoga; karma ve reenkarnasyon gibi…Batı dillerinin sözlüklerinde yerini almış, nadir Hint kökenli kelimelerden biridir.

Fiziksel egzersiz ve nefes kontrol yöntemlerini ifade eden bu kavramları Myclub Hatha Yogaa Eğitmeni Burçin Karasu’ya sordum.

Nezihe Altuğ- Yaşam ve bilgi: Felsefe Yaşamın neresindedir?

Burçin Karasu-Yoga felsefesi derin bir anlayışa sahip bir görüştür. Yoga da derinleşmek farkındalığa ulaşmak nasıl aşamalar gerektiriyorsa bedeni buna alıştırmak için zaman vermek ve bu inanışı yoga felsefesini hayata katmak gerekir. Yavaşlamak en önemli durumdur. Yemek yerken su içerken nasıl farkındalıkla hareket etmemiz gerekiyorsa bunu hayata katmak ve bedeni buna alıştırmak yoga felsefesini yaşamın her alanında kattığımızın göstergesidir. Hayatın anlamı ve bu dünyada olma nedenlerimiz hakkındaki fikirlerimiz aslında çok önemli değildir. Eğer düşüncelerimiz ve davranışlarımız kendi hayatımızı, diğerlerinin hayatını ve çevremizi daha güzelleştirmiyorsa; geçici ilişkilerden ve olaylardan oluşan bu dünyevi krallıktaki nispeten kısa konukluğumuz boşa geçirilmiş olacaktır. Her zaman bilgi güvenilirdir ve pratik uygulamalarla doğruluğu kanıtlanabilir. Doğru çabalarınızı destekleyecek olan sonuçlar; olasılıklar hakkındaki kişisel görüşlerinizle ve evrensel, tarafsız etki-tepki yasalarına dikkatli katılımınızla her zaman uyum içinde olacaktır. Eğer samimiyetle etkili bir şekilde yaşamayı ve yavaşlamayı, gerçek ruhsal büyümeyi hedeflerseniz, anlatılan felsefi ilkeler, yaşam biçimi kılavuz ilkeleri ve derin düşünme uygulamaları sizin için çok yararlı olacaktır.Öğrenmenizin ve ilerleyişinizin hızlı ve keyifli olması için sizleri bekliyorum.

Nezihe Altuğ: Hint Literatüründe Batı'da anlaşıldığından çok daha derin bir anlama sahiptir. Yoga, Sanskritçe "birleştirmek, bağlamak" anlamına gelen “yuj” veya “joug” kökünden türemiştir. Terim olarak Tanrı ya da "evrensel ben" ile birliği sağlamak için uygulanan bir tekniği ve kurtuluşa yoga olarak tabir edilen pratikler yoluyla ulaşılacağını öngören, Hinduizm’in darsana olarak adlandırılan altı büyük felsefi öğretisinden birini ifade eden yoganın mahiyeti, prensipleri ve çeşitleri hakkında kısaca bizi bilgilendirir misiniz? Siz hangi türünü öğretiyorsunuz?

Burçin Karasu-Yoganın birçok çeşidi var: Hatta, Power, Yin, Ashtanga ve Vinyasa. Hatha, Pover, Yin ve Vinyasa Yoga’nın eğitmenliği yapıyorum. Herkese uyan tarz Hatha Yoga’dır. Hareketlerle ve nefesle devam eden ders en sonunda rehberli meditasyonla biter. Daha zorlamak ve bedene daha ileri bir egzersiz için Pover Yogayı, nefes ve pozlara ağırlık için Ashtanga yogayı, akış dersi için Vinyasayı, pozlarda derine inmek için Yin yoga’yı tercih edebilirsiniz.

Nezihe Altuğ-. Duygu ve düşüncelerle karışmış süper bilinç farkındalığı olan meditasyonu kişisel yarar ve gerçek ruhsal büyüme için nasıl uygulamalıyız?

Burçin Karasu-Meditasyon derin bir konu, meditasyona girmek veya medite olmak bence önce beden farkındalığından geçiyor. Eğer, pozlara adapte olabiliyorsak, bedeni pozların sonunda ders bitimine yakın, artık zihni de kontrol ederek medite olabiliriz. Zaten beden farkındalığı olmadan pozlara, zihin farkındalığı yaratmak için meditasyona ihtiyacımız var. O yüzden hayata yogayı katmalı ve en aşağı haftada iki gün bedenimiz için kendimize bu zamanı harcamalıyız.

Nezihe Altuğ- Hindistan’daki şifacılar, hastalarına tam bir inançla şu sözleri tekrar etmelerini söyler; “Hastalık diye bir şey yok!” Hastalar bunu tekrarladığında, bu zihinsel önerme hastalıktan kurtulmalarına yardım eder. Ahlaken zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız, kısa süre sonra öyle olursunuz. Muazzam bir gücünüz olduğunu bilin ve buna inanın, güç eninde sonunda size gelecektir.”Şri Ramakrişna Paramahamsa sözlerinde hareketle Düşünce Gücüyle Tedavi Kitabının yazarı Louise Hay tam da bunları öğretmiş ve yazmıştır. Ülkemizde “nefes programları” adı altında bu tür öğretiler var bu öğretilere siz ne dersiniz? 

Burçin Karasu: Nefes, bizi hayata bağlayan ilk unsur gerekli ve doğru öğrenilmesi gereken bir durum. Hayata nasıl nefesle başlıyorsak, doğru nefes alarak ve bunu öğrenerek de bedeni iyileştirmeye çalışmak ya da bedeni doğru nefesle feraha kavuşturmak gerek. Çoğu zaman nefes terapistleri var veya nefes koçları bunlarla iletişime geçilebilir. Derslerimde nefes egzersizi yaptırıyorum, çünkü beden ve zihin nasıl bir bütünse bunu nefesle pekiştirmek gerekir. Hayat yaşanacaktır, neden en üst titreşiminde yaşanmasın ki? Güzel bir sanat eserine veya ideal bir duruma bakarken, baktığınız şeyde bir hata bulabilirsiniz. Fakat neden böyle yapalım? Baktığınız her şeyde iyiyi arayın.

Nezihe Altuğ-Tam bir sağlık ve işlevsel özgürlük kazanmak için kendimize nasıl yardım edebiliriz, yaşam ne içindir?

Burçin Karasu: Kendinize zaman ayırın ve haftada en az iki gün yoga yapın. Eğer samimiyetle etkili bir şekilde yaşamayı ve hızlı, gerçek ruhsal büyümeyi hedeflerseniz,  felsefi ilkeler, yaşam biçimi kılavuz ilkeleri ve meditasyon uygulamaları sizin için çok yararlı olacaktır. Ruhu tatmin edici sonuçlar için, sakinlik ve sabır ile dengelenmiş sarsılmaz bir ruhsal büyüme arzusu tavsiye edilir. Ruhsal gelişme arzusunun artıp azalan değişkenliği, gerekli motivasyon ve coşkuyu sağlamaz. Düşünmeden, dürtülerle hareket etmek çoğu zaman huzursuzluğa ve ümitsizliğe yol açar. “Zihin duyulardan üstündür; idrak zihinden üstündür.- Bhagavad Gita’nın sözü hep kulaklarınızda olsun.

Nezihe Altuğ- “Hayatın yasaları bize doğayla ve hayatın getirdikleri ile nasıl uyum içinde yaşayacağımızı öğretebilir. O yasaların ne olduğunu bildiğimiz ve onlarla uyumlu davrandığımız zaman, kalıcı mutluluğu, sağlığı ve kusursuz dengeyi deneyimleyebiliriz.” Diyen Paramahansa Yogananda’nın bu sözleri ile sonsuzlukla uyum içinde yaşam biçimimizi yönlendiren sizin klavuz ilkeleriniz var mı? “Anlamlı bir amaçla yaşamak” tan siz ne anlıyorsunuz?

Burçin Karasu:  Anlamlı bir amaçla yaşamak benim için yoga ile bağlantılı. Bana anlam katan ve bedenime en iyi gelen şey yoga oldu. Ders sırasında hissettikleri ve dersimden çıktıktan sonra paylaşılanlar o kadar güzel ki. Nasıl ki 15 yıldır yapıyorsam, hayat boyu da yapacağım. İyi ki hayatıma katmışım ve insanlara bir yönden yardımcı olabiliyorum dediğim şey yoga olmuş. Kendim olma yolunda ilkelerim var. Hedeflerim var, her gün bir önceki günden daha derin derslere odaklanırım. Zihnimde “imkânsız” kelimesinin kök salmasına kesinlikle izin vermem. Refah her istediğinize her zaman sahip olmak demek değildir, ihtiyaç duyduklarınıza sahipseniz, tamamen refah içindesinizdir. Merhametli olun, hayat denizinde yüzmeyi öğrenirken, diğerlerine de yüzmeyi öğretebilirsiniz. Manevi ve maddi yaşam arasında ayrım olduğuna dair yanlış inancı bırakın. Görevlerinizi ustalıkla yapın, tüm yapıcı işler doğru niyetle yapıldığı zaman arıtıcıdır. Eğer bazen hedeflerinize ulaşmayı başaramazsanız, cesaretinizi yitirmeyin; o an başarı tohumlarını ekmek için en iyi zamandır. Yaptığınız her şeyde, sınırsız ruhsal kaliteleri sergileyin.

Anladım ki tüm bu cevaplar, bilginin yaşam içindeki önemini, felsefe sorunlarının yaşamda karşılaşılan sorunlarla ilişkisini ve farkını açığa çıkarmayı amaçlıyor. İnsanlık bilgisi, kendinden daha eski olan varoluş ve yaratılış gerçeği üzerine hiç bitmeyen araştırma, inceleme ve tartışmalarla dolu. Kâinatın akıl gücünü elinde bulunduran insan, kendinin ve içinde yaşadığı evrenin yaratılışı üzerine mensubu bulunduğu teolojik yaklaşımın, kişisel motivasyonun ve bilimsel hazır bulunuş gibi faktörlerin de etkisiyle sözel veya yazılı disiplinlerin ifade gücünü kullanmıştı. İnsanın bütün bu çabası, kendini ve içinde bulunduğu evrenin temelini oluşturan maddeyi arama gayretinden başka bir şey değildi. Bu ilk madde (arkhe) arayışı, insanın belki de ilk ontolojik merakı ve çabasıydı. Bilmek, bilgi edinmek, bilgili olmak, bilinen ne olursa olsun çoğunlukla olumlu bir değer yüklenen, övülen ve istenen bir durumuydu. Bilgi insan içindi, insan olma içindi. Bilmek her şeyden önce kendini bilmekti. O yüzden “kendini bil” buyruğu felsefi düşüncenin temel sloganlarından biriydi. 

Bize kendini bilme yolunda yol gösteren Hatha Yogaa Eğitmeni Burçin Karasu’ya bu söyleşisi için, sonsuz teşekkürler.

Burçin Karasu Pamukçu kimdir?

Halkla ilişkiler uzmanı olarak başladığım yolculuğuma bir gün yoga dersine girerek tüm hayatım değişti İstanbul’da 3,5 yıl eğitimi aldıktan sonra Amerika’ya giderek Los angeles’ta eğitimime devam edip daha sonra Pensilvanya da thomas jefferson Ünv.’de anatomi ve refleksoloji eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye döndüm ve yoga yolculuğum başladı..

Aldığım eğitimler
Uludağ Ünv.
İnner Balance Center
Daarüşafaka yoga 1-2-3
Thomas jefferson ünv anatomi eğitimi
Los angeles- spirit yoga ve yoga gold
Türkiye refleksologlar ve refleksoloji derneği Cihangir yoga hatta ve power yoga Master trainer Nefşah fidan İntegral yoga ve nefes eğitimi Cihangir yoga mey elbi vinyasa yoga mater trainer Yogilates eğitimi Pilates whit gerda hamile pilatesi Michael king pilates mat-1/2 reformer-1/2 Power plate trainer Zumba basic 1/2

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568