Yaşar Aktürk ve bir toplantıdan satır araları

Başbakanlık Güneydoğu Anadolu Projesi ( GAP ) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca İstanbul’da Cevahir Otelde düzenlenen toplantıdayız.

Kilis Vakfı Başkanı Yaşar Aktürk, ikinci Başkan M.Coşkun Karabaşoğlu, Başkan Yardımcısı Nadir Geloğlu ve Yönetim Kurulu Kurucu üyelerinden Mehmet Göycıncık, Mehmet Zelzele, Mehmet Gesoğlu, Mehmet Yıldırım Kilis’e ayrılan masada mutlu mu mutluyuz.

Bu toplantıya Kilis'ten iştirak eden davetliler arasında tabi ki Kilis Valisi Ayvaz Turhan ve Kilis Milletvekili Hasan Kara da yer alıyor..


Ortak konumuz Kilis.

Bu arada Yakamoz Yakut ismi anons edildiğinde heyecanlı, bir o kadarda mutlu Yakamoz.

Mikrofonda Kilis’i ve Kilis ekonomisini anlatırken: sınırdaki mayınları da paylaşmadan geçemezdim. Nadasa bırakılmış verimli toprakların mayınlardan arındırılması ve tarıma kazandırılması isteğim salondaki yetkililerce olumlu bulunmuştu.
  
Konuşmam bittikten sonra verilen arada, dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler  ( şimdi Mardin Milletvekili) sevecen ev sahipliği ile masamıza teşrif ettiler ve  güzel bir söyleşi sonrası  hatıra resimleri çekilerek anılara güzellikler yollandı.

Bu anda TRT haber yapımcıları Yaşar AKTÜRK ile röportaj gerçekleştirmek istediklerini ilettiler.
Ve İstanbul Kilis Vakfı Başkanı Yaşar AKTÜRK TRT 'ye röportajla konuk oluyor.

-TRT Haber yapımcısı hanımefendi: Yaşar Aktürk’ün İstanbul’a gelişiniz ve İstanbul Kilis Vakfı’nın oluşumu ve bu günlere gelişi hakkında bilgi verir misiniz?

-Yaşar AKTÜRK: 1972 Yılında Kilis’ten İstanbul’la gelerek turizm alanında işe koyuldum. Bu alanda milletime ve ülkeme faydalı olabildimse ne mutlu bana.

İstanbul’daki Kilis’li işadamları, Öğretim görevlileri-Akademisyenler- Profesörler-Doktorlar ve birçok meslek dalındaki arkadaşlarımızın yani hemşerilerimizin uğraşları sonucu kurulmuş olan vakfımızın başkanlığına uygun görüldükten sonra da vakfımızı daha geniş kitlelere duyurmaya –tanıtmaya çalıştım.

Öğrenimlerine İstanbul’da devam eden Kilis’li gençlerimize burs vererek ve barınacak bir yer haline dönüştürdüğümüz vakıf binamızda 120 öğrencimizin barınak-yeme içme ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak eğitim-öğretim hayatlarında daha da başarılı olmalarını sağlamaya çalışıyoruz!

Vakıf  üyelerimiz Kilis’te de  kendi imkanları ile eğitime destek vererek okullar,yurtlar yaptırmışlardır..Son örneği  Fen Edebiyat  Fakültesi  binası hemde donanımlı olarak Devletimize  teslim edişimiz.Bizler Üniversite alt yapısını oluşturmaya çalıştık,çalışıyoruz da hükümetimizden 2007 yılı içerisinde Üniversite isminin ilimize verilerek Kilis’te  Üniversite hayatının başlayacak olması en büyük düşümüzdür.


BİZLERİ MUTLU EDECEK BU HABERİDE HEYACANLA BEKLİYORUZ!


Çünkü Suriye sınırındaki güzel ilimiz çıkmaz sokak konumundadır ve komşumuz Gaziantep varken bizim sanayide söz sahibi olmamız hayalciliktir. Bizi ancak Üniversite kurtarır.

Üniversite ismi Meclisimizden çıktıktan sonra dahi bizlere yine çoook iş düşecektir.

Binlerce yıllık kültürümüzü ülkemizi, dünyaya tanıtmak için bu kez Turizmde de söz sahibi olmaya gayret edeceğiz!

Komşumuz Suriye’nin büyük kentlerinden Halep ve Şam İle ilişkilerimiz yıllardan beri hep sıcaktır, Kilis halkı komşularımızı – komşularımızda Kilis halkını severler. Burada komşuluk ilişkileri üst düzeydedir.

Bu doğrultuda Öncüpınar sınır kapımız açık pazara dönüştürülerek; ekonomide de canlılık kazandırılması arzumuzdur.

Bu düşünce ile GAP İdaresi Başkanlığının bu toplantısına katılmış bulunuyoruz.  TRT haber yapımcısına ve kameramanına teşekkürlerini ileterek toplantı salonuna döner.

Ve Yaşar Aktürk çok mutlu…

Yıl 2006 
Kasım ayı’nın 14. günü
Saat 17: 30  
Yer: İstanbul Cevahir Hotel
2006 İstanbulNot:  27 Mayıs 2014 tarihinde aramızdan ayrılan Merhum Mehmet Zelzele'ye Allahtan Rahmet diliyoruz...

Mekanın Cennet olsun  Mehmet Amca!


YORUM EKLE
YORUMLAR
Önder Yücedağ
Önder Yücedağ - 3 yıl Önce

eğer yaşar bey 1000 yıl önce yaşamış olsaydı, şimdi kitaplarda onu 5. Halife diye okuyor olacaktık çünkü insanı yücelten şey başka insanlara yaptığı hoş görüdür. Şimdi yaşar beyi Tanıyanlar yaşar Bey'le konuşanlar düşünsünler dediklerim doğrumu değilmi.

Yakamoz Yakut
Yakamoz Yakut @Önder Yücedağ - 3 yıl Önce

sana katılmamak mümkün mü ? keşke yeryüzünde herkes sn.yaşar aktürk gibi olsaydı..... ahh ahhh önder bey ahhhh

banner441

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568