Yoga nedir

Yoga kelimesi Sankritçede “birleşmek” ya da “bir araya getirmek” anlamına gelir. Aslında yoga ruhu ve bedeni birtakım yöntemlerle eğiterek bu yolla bedene ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan Hint felsefe sistemi.

Ama daha çok vücuda farkındalığı aşılayarak bir keşif yolculuğu diyebiliriz..

Sağlık kazandırır, bedeni ve zihni güçlendikçe  bize mutluluk, sevinç, huzur veren, yaşadığımız bütün sıkıntıları diğer insanlara göre daha rahat atlatmamızı sağlayan, tamamen olumlu bir çalışmadır..Hafızayı,kendine güveni, kararlılığı yükselten esneklik, uyanıklık ve uyum sağlama yeteneğinin artmasına yardımcı olur..

Yoga'nın, kas oluşumunda etkisi vardır ancak spordaki gibi kasları şişirmez, uzatır. Böylece bedenin ince ve zarif görünmesini sağlar. 

Yoga için beslenme durumu da   beslenme; saf, doğal ve kolayca sindirilebilen gıdalardan oluşur, sağlığı korur.Metabolizma daha düzenli çalışır ve kilo verilmesine yardımcı olur.

Beden farkındalığı olmadan zihin farkındalığı olmaz olamaz..yoksa sıkılırız ya da pozlar sadece sığı kalarak beden egzersizinin ötesine taşınamaz..Bu yüzden “nefes” i kullanarak da farkındalığı zihne de taşımamız gerekir..

Nefes almak metabolizmanın, dolaşımın, sindirimin ve iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin artması, Enerjinin, gücün, dayanma sınırının ve sabrın artması gibi etken bir durumdur..çoğu zaman bunu aslında vücut biz hiç istemeden kendiliğinden yapar..fakat biz farkına varmaya başladığımız nokta da yoga da nefesi öğreniriz ve farkındalıkla nefes almaya başlarız..

Nefes teknikleri beynimizi nasıl kullanacağımızı öğretir.
Bedensel farkındalığımızı artırabilir,kalp atış ritmimizi düzenleyebiliriz..
Doğru nefes; derin, yavaş ve ritmik olmalıdır. Bu yaşamsal gücü ve zihinsel berraklığı arttırır. 

Yoga da hem fiziksel hem zihinsel sınırlarımızı keşfederiz. Yoga'nın saymakla bitmeyecek faydalarından yararlanmak için Yoga'yı deneyimlemek gerekir..Yoga bir eğitmen rehberliğinde yapılmalıdır. 

Çünkü deneyimli bir eğitmen sizi ancak doğru yönlendirebilir..

Yoga eğitmeni olmak da sabır işidir belirli bir zaman alır o felsefeyi öğretileri öğrenerek bunu hayata katabiliyorsa kişi modern hayatta bile kendini o öğretiden çok uzaklaştırmıyorsa esas eğitmen o dur..

Aslında kişi belirler hocasını ona iyi geleni önemli olan kişinin yoga ile tanışma yolculuğudur....

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nezihe Altuğ
Nezihe Altuğ - 6 ay Önce

Burçin hocamı Ağaoğlu-Ataşehir- myclub’te ilk gördüğüm gün hayata bakış açım değişti. Eğer samimiyetle etkili bir şekilde yaşamayı ve hızlı, gerçek ruhsal büyümeyi hedeflerseniz, onun derslerde anlattığı felsefi ilkeler, yaşam biçimi kılavuz ilkeleri ve meditasyon-yoga uygulamaları bizim için çok yararlı olacak. Onunla yaptığımız ilk söyleşimizde onun çok güzel bir dili olduğunu keşfettim. Kişi temel felsefi kavramlar, yaşam biçimi ilkeleri ve meditasyon ve yoga yöntemleri konusunda eğitildikten sonra, kişisel deneyimleri için fırsatlar sunan dikkatli ve sürekli uygulama ile, öğretilen bilgiyi doğrudan deneyimlerdi bu ilk yazısıyla bunu gördüm devamı gelecek değil mi hocam. Kendi adıma ben çok mutluyum.bir sonraki yazsını artık heyecanla la bekliyor olacağım..

nurten efe
nurten efe - 6 ay Önce

teşekkürler Burçin Hanım,çok güzel bir yazı. imkanım oldukça derslerinize katılıyorum ve çok yararlanıyorum.Keşke daha çok katılabilsem

Gülay Görker
Gülay Görker - 6 ay Önce

Değerli Burçin hocamın dersleri sayesinde geçirdiğim ameliyat sonrası fizik tedavi almama gerek kalmadı, sağlığımı geri kazandım, güçlendim ve ilerlemeye devam ediyorum.

banner441

banner566

banner554

banner558

banner141

banner557

banner568